Obec Pláně

historie

Jak to vlastně začalo....?

Z dostupných písemných materiálů bylo zjištěno, že se psal 21. duben roku 1901. Tohoto památného dne se sešla poprvé skupina 24 spoluobčanů v Pláních a od starosty obce se dozvěděli, že:

" Výnosem c.k.místodržitelství v Praze ze dne 12. března 1901 pod číslem 40678 bylo povoleno utvoření spolku pod názvem - Sbor dobrovolných hasičů se sídlem v Pláni. Tím spolek tento v právní platnost vešel."

Na ustavující schůzi se již už 24 členů sboru dobrovolných hasičů shodně a jednohlasně domluvilo na pravidlech, kterými se budou řídit. Byla to pravidla nadčasová a měla by v našich sborech platit stále, i když jsme se posunuli o více než 100 let kupředu. Jen na ukázku některá z nich:

- Mějte na paměti, že ke sdružení ke sboru tohoto vedla nás láska k bližnímu a ochrana jeho neboť není nic krásnějšího v životě jako když s prací a působením našim spojeno jest blaho jiných.

- Hasičstva velký tábor náš - majetku i vlasti je věrná stráž.

- Je nutné, aby ve sboru udržena byla kázeň a bratrská svornost.

- Cvik budí obratnost, obratnost budí důvěru aneb, že časté cvičení má za následek jistý prospěch.

Těmito a ještě s mnoha dalšími pravidly naši pradědové založili náš sbor.

Svátek má Ingrid

Interaktivní mapa