Obec Pláně

Historie

„ Panta rhei !“ vše plyne, prohlašoval Herakleitos již v 6. století někde v Malé Asii.
Myslel tím, že vše je v pohybu a nic netrvá věčně. Nemůžeme ,, dvakrát vstoupit do téže řeky“ , protože když vstupujeme do řeky podruhé, jsem už já i řeka někdo jiný. Zbudou nám
jen vzpomínky a i ty se vytrácejí, proto je dobře, že si lidé zapisují, co se jim přihodilo, protože ,, co je psané to je dané“ a pozdější generace tak mají k dispozici cenný materiál,
který poslouží jak ke studiu, tak k poučení a v neposlední řadě i k pobavení.

Historie včelařského spolku v Pláních

se traduje od roku 1905 a díky tomu patří mezi
nejstarší spolky na okrese Plzeň – sever. Spolek měl 23 zakládajících členů a sdružoval je z obcí Štěchovice , Pláně , Ondřejov , Hvozd , Křečov a z Podhrází. V dalších letech se přidá-
vali členové z okolí Plas a Manětína . Včelařům nebyla cizí ani charita pro chudé děti , ani vlastenectví , kdy v roce 1939 stát vypsal půjčku na obranu státu a včelařský spolek přispěl finančním darem.

V poválečných letech

se členská základna postupně rozšiřovala až na 37 včelařů a
205 včelstev v roce 1962 . Práce spolku spočívala ve vzdělávání členů formou praktických ukázek na včelnicích a v přednáškové činnosti , pro ostatní občany spolek uspořádal několik plesů . V rámci kolektivizace byli též plněny závazky , jako např. výsadba stromků a keřů , práce na pomoc zemědělství a dodávky medu.

80. a 90. léta

se nesla především ve formě kulturních zájezdů po západních Čechách a
ozdravování včelstev proti nemocím . Mezi nemoci , které se zde objevili patří varoáza a včelaři z Pláň se mohou pyšnit tím , že se v naší organizaci ukázala až jako poslední v České
republice . Bohužel je tento roztoč velmi odolný a potýkáme se s ním dodnes .

Rok 2008

nám přinesl ztráty na včelstvech díky Varoáze a to až o 60 včelstev méně.

V současné době se snažíme soustřeďovat na boj proti tomuto roztoči a přednáškovou činnost. Snažíme se dodržovat metodiku léčení , aby nevznikla rezistence na stávající léčiva a co nejlépe vycházet s Obecními úřady a dalšími spolky ( na všechny mám slova chvály )

Interaktivní mapa

MAS Světovina       Mikroregion

Klikací rozpočet

Logo mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech.
Mobilní aplikace – V OBRAZE.

Informace od nás

Smart info

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů

Chci se zaregistrovat